Likvidace starých pneumatik zdarma

V nedávné době se začalo více tlačit na to, aby se staré pneumatiky neválely v přírodě, kam je někteří šetřílci jezdili vyhazovat. Hrozba pokut většinou nezabírá a tak se konečně někdo zamyslel a řešení je na světě. Staré pneumatiky můžete zdarma odevzdat na místech k tomu určených. Kde to je, si můžete zjistit na stránkách ministerstva životního prostředí, kde je vyvěšen aktuální seznam firem, které tuto službu nabízejí. Ze zákona mají povinnost od vás gumy převzít, v opačném případě jim hrozí sankce.

V ceně nové pneumatiky je poplatek za její likvidaci

Už když si kupujete novou pneumatiku, tak rovnou platíte za to, že ji někdo zdarma zlikviduje. Ten „někdo“ je výrobce nebo dovozce pneumatik. Těmto firmám se říká povinné osoby a ministerstvo o nich má přehled. Tyto firmy mají povinnost zřídit odběrná místa tak, aby zpětné odebrání bylo dostupné stejně jako prodejny pneumatik. V dnešní době se pneumatiky většinou prodávají přes internet a kamenné prodejny jsou minimálním množství. Na to zákon také myslel a povinné osoby mají za úkol zřídit místa odběru všem. Kam se zaváží, tam musí být místo zpětného odběru. Samozřejmě, že se jedná o větší města a  tyto místa nebudou v každé vesnici.

Místem zpětného odběru se můžete stát dobrovolně

Existují dva druhy míst zpětného odběru. Ta první zřizují povinně výrobci a dovozci. Ti vytvářejí síť těchto míst, aby spotřebitelé nemuseli s pneumatikami jezdit přes půl republiky na jedno místo. Ta druhá místa zřizují osoby, které se do systému přihlásily dobrovolně a za odměnu jim jsou odvezeny všechny staré pneumatiky z provozovny zdarma. Jedná se většinou o větší pneuservisy, kde se staré pneumatiky rychle hromadí. Minimální počet pneumatik k odvozu je cca 50 ks. Pokud tedy chcete být místem zpětného odběru, měli byste na to mít odpovídající prostory.