Dálniční známka v České republice 2015 /2016
V současnosti 10/2015 se u nás platí poplatek za průjezd po dálnici ve formě samolepicí dálniční známky. Ta se skládá ze dvou částí. Větší část se lepí na čelní sklo, menší část musíme mít u sebe pro případ kontroly. Na obě dvě části musíme napsat registrační značku automobilu. Pokud se registrační značka v průběhu roku mění, nic se na známkách nepřepisuje. Dálniční známku nám vymění na poště, pokud ztratíme kontrolní menší část nebo zničíme čelní sklo a známka nepůjde přelepit na sklo nové. Samozřejmě, že musíme výměnou za novou známku odevzdat druhou část, abychom náhodou poštu nechtěli šidit a nevymýšleli si několik ztrát do roka. Naše autopůjčovna Praha platí dálniční známku u nás za vás.
Ceny české dálniční známky:
- desetidenní – 310 Kč
- měsíční – 440 Kč
- roční 1500 Kč
Platnost roční známky je od 1. 12. předchozího roku do 31. 1. následujícího roku, což znamená, že roční známka platí 14 měsíců. Dálniční známku lze koupit na čerpacích stanicích, na poště a různých označených místech. V roce 2015 se do oběhu dostalo velké množství falešných dálničních známek, proto doporučuji koupit známku na poště a nechat si vystavit prodejní doklad s uvedeným číslem dálniční známky. Vyhnete se tak dokazování, kde jste ke známce přišli a podezření z toho, že jste o falešné známce předem věděli.
Dálniční známky v roce 2016
Ceny dálničních známek pro rok 2016 se měnit nebudou. Bude se měnit jejich tvar, aby bylo zřetelné na jak dlouhé období je známka platná a policisté měli jednodušší práci při kontrole dalekohledem. Pravděpodobně budou stavět vozidla, která budou mít nalepena krátkodobé známky, aby se ujistili, že jsou platné. Pokud máte automobil zapůjčený v naší autopůjčovně, dálniční známka je na skle nalepena a je v ceně půjčovného.
dálniční známky pro rok 2016
Dálniční známka 2017
Zatím není jisté, zdali se budou používat samolepicí dálniční známky i v roce 2017. Ministerstvo dopravy by rádo, aby se dálniční poplatky vybírali pomocí mýtných bran. Majitelé automobilů by si zaplatili dálniční známku virtuální. Odeslali by příslušný obnos na účet ministerstva dopravy, jako „variabilní symbol“ by použili svoji registrační značku. Tím by odpadly náklady na tisk a distribuci těchto známek, které jsou prý značné. Na druhou stranu by se zvýšily náklady na agendu s tím spojenou. Mýtné brány by pomocí kamer kontrolovali registrační značky a porovnávaly s databází zaplacených poplatků. Tento systém funguje již v Maďarsku, Rumunsku a od roku 2016 má být zaveden i v Německu, kde byly doposud dálnice zdarma. Potíž s tímto systémem nebudou mít našinci. Nechtěl bych být ovšem turistou, který navštíví naši zemi a přijede automobilem. Nejen, že si musí zařídit ubytování, nastudovat si místní zvyklosti, spočítat kurz koruny, navíc bude muset luštit, jak a kde bude platit poplatek za dálnici. Určitě mu v tom bude bránit český jazyk, který je pro cizince asi to samé co pro nás maďarština. Tuto potíž si asi nikdo neuvědomuje. Pokud cizinec přiletí letadlem a automobil si půjčí v naší autopůjčovně, nic takového řešit nemusí.