Na fialových zónách v Praze je horko

Pokud na chvíli zastavíte na fialové zóně v Praze a projede v tu chvíli kolem vás Eltodo auto s kamerami na střeše, můžete se těšit na pokutu 500 Kč, pokud si nepůjdete do parkovacího automatu zaplatit parkovné. Ano, úředníci v Praze si vysvětlili zákon o provozu na pozemních komunikacích po svém a snaží se „v zájmu rezidentů“ pokutovat všechny řidiče, kteří jen na chviličku zastaví ve fialové zóně a za tuto „službu“ nezaplatí.

fialové zóny

Eltodo auto brázdí ulice a dokáže pouze fotit. To znamená, že nedokáže prokázat stání, pouze zastavení. Jelikož ale investice do celého systému prokazování oprávnění parkování v zónách a propojení s Eltodo daty byly značné, je nutné, aby návratnost v podobě pokut byla co nejrychlejší. A tento paskvil je výsledek. Výklad zákona je až úsměvný. Zoufalí úředníci městských částí na nově zřízených odborech dopravních přestupků, mají od nadřízených naučený tento výklad. Na fialových zónách nesmíte zaparkovat, pokud předem nezaplatíte. Na moji námitku, jak to mám udělat, padá odpověď „hodného tolerantního úředníka“. Pokud zaplatíte v automatu do pár minut po zaparkování, je to tolerováno a pokutu nedostanete.

Přiohnutí zákona

Tak takový zákon bych chtěl vidět. Buď je povoleno zastavení, nebo povoleno není. Dle úředníka není. A to je pravděpodobně mylný výklad opřený o to, že na parkovišti s parkovacím automatem se řidič musí řídit dodatkovou tabulkou pod značkou nebo údaji na automatu. Údaje na automatu si musím ovšem dojít přečíst a nejdříve s nimi souhlasit. Co když tam bude cena za hodinu parkování 100 Kč? To ji budu muset zaplatit, když už jsem tam zaparkoval?

Otazníků k zákazu zastavení je více

taxi

Co když si doma zapomenu peněženku? Dostanu bez debat pokutu? Co když budu vykládat příbuzné? Co když budu nakládat kamarády, které vezu na hory. To musím běžet do automatu a zaplatit tam minimum cca 20 minut, abych se nemusel klepat, že přijde pokuta? A co třeba taxikáři? Ti budou při každém naložení klientů na fialové zóně utíkat k automatu? Tento Absurdistán, který má na svědomí generátor peněz Eltodo, by měl někdo ukončit. Na jednu stranu je třeba parkovací místa v centru Prahy zpoplatnit, na druhou stranu se to musí dělat rozumně a ne tímto terorem.

Jedna odpověď na “Na fialových zónách v Praze je horko”

Komentáře jsou uzavřeny.