Ceny v autopůjčovnách v Praze klesají

Zajímavý úkaz, který by nikdo nečekal je to, že ceny v autopůjčovnách v Praze celkem znatelně klesají. Co je toho příčinou? Odpověď nebude tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Faktorů, které zapříčinily pokles cen v autopůjčovnách, bude víc. V současnosti je služba pronájmu aut dostupnější, než tomu bylo v minulosti. Pryč jsou doby, kdy se dalo půjčit auto pouze za horentní sumu, a ještě nechat v kanceláři tučnou zálohu.

Autopůjčovny jsou bezpečným byznysem

byznys

Postupem času se stala oblast půjčování aut celkem bezpečným byznysem. Pryč jsou doby, kdy si auta půjčovali většinou nespolehliví jedinci či osoby, které si ho půjčovaly s úmyslem ho nevrátit. Často auta z půjčovny končila daleko na východě nebo s nimi byla páchána různá trestná činnost. Nejeden majitel autopůjčovny by mohl vyprávět. Postupně se do aut instalovala zařízení, která monitorovala jejich pohyb pomocí GPS zařízení. To celkem rychle odradilo tyto individua od půjčování aut.

Konkurence autopůjčoven je veliká

Asi nejsilnějším tlakem na cenu pronájmu je velká konkurence v této oblasti. Ziskovost firem přilákala další podnikatele, kteří vycítili šanci vydělat v tomto oboru. Kdo začíná, musí přetáhnout klienty nízkou cenou a stejně kvalitními službami. Tak se i stalo. Noví podnikatelé stlačily ceny, současní podnikatelé se ovšem jen tak nevzdávají. Mají své stálé zákazníky, a to je jejich výhoda. Musí ovšem také slevit, aby o ně nepřišli. A cenová válka je na světě. Teď jde o to, kdo to déle vydrží. Prospěch má samozřejmě zákazník.

graf

Do Prahy také vtrhly carsharingové firmy, které nabízí se soustředí na pronájmy vozidel na pár hodin. Jedná se spíše o popojíždění po Praze. Modré zóny v Praze ubraly také nejednoho klienta místním autopůjčovnám. Zaparkovat prostě není kde, i když máte parkovací kartu. Úředníci si mnou ruce, jelikož vybrané pokuty jsou řádově v miliónech. O stavbě záchytných parkovišť se už tolik nemluví. Proč také? Tento systém je pro město výdělečný, takže proč to měnit.

Ceny klesnou na minimum

Ceny už jsou v současnosti u většiny autopůjčoven na minimu rentability a časem se tento trh pročistí, tak jak tomu je a bude i v jiných oborech. Kalkulace cen není nic jednoduchého a vždy se musí brát v potaz amortizace jako jeden z největších nákladů autopůjčoven. Často se stává, a nejen u autopůjčoven, že se s amortizací nekalkuluje. Tato položka je totiž zřejmá až při konečném prodeji vozidla, kdy se majitel nestačí divit jaký je rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou.