Nulová spoluúčast v autopůjčovně

Doplňkovým produktem, který nabízí autopůjčovna Praha, je nulová spoluúčast. Toto připojištění je vhodné pro ty řidiče, kteří chtějí mít jistotu, že nebudou muset doplácet spoluúčast v případě pojistné události. Spoluúčast na škodě se většinou pohybuje v řádu 5 – 10 procent. Případů, kdy po vás bude chtít autopůjčovna uhradit spoluúčast, je celá řada. Nejčastěji se uplatňuje při poškození vozidla neznámým pachatelem. Auto zaparkujete na parkovišti u nákupního střediska, bezohledný řidič vám jej poškodí, například promáčkne při couvání blatník, a ujede.

Poškození neznámým pachatelem

poškozený blatník

Výměna blatníku i s prací lakýrníka vyjde na cca 7000 – 9 000 Kč, podle typu auta, v autorizovaném servisu Škoda se tato částka vyšplhá klidně přes deset tisíc. Viník je bohužel neznámý. Pojišťovna sice škodu zaregistruje, ale spoluúčast neproplácí. Zaplatí jen to co je vyšší než sjednaná spoluúčast. Pokud je ve výši 10 000 Kč, celou škodu zaplatí řidič, který měl auto pronajaté. Pokud má sjednané připojištění na nulovou spoluúčast, neplatí nic. Podmínku je ovšem řádné zdokumentování (fotografie, svědci), celé škody, aby nevznikly pochybnosti o úmyslném poškození.

Zaviněná nehoda

Nulová spoluúčast sjednaná v autopůjčovně se také hodí, pokud způsobíte dopravní nehodu. Stačí chvilka nepozornosti, nedobrzdíte a přední část pronajatého vozu je napasována do zadní části auta jedoucího před vámi. Škoda se v těchto případech již počítá v deseti tisících. Poškození cizího vozidla je vždy hrazeno z povinného ručení, jehož cena je již zahrnuta v ceně pronájmu. Zde je vše zdarma. Nulová spoluúčast vás ovšem zbaví povinnosti platit část nákladů ve výši spoluúčasti na půjčeném automobilu.    

Výluky z nulového připojištění

Pokud způsobíte nehodu pod vlivem alkoholu nebo návykových látek, nulová spoluúčast se na vás nevztahuje. Nejenže zaplatíte celou škodu na pronajatém vozidle, zaplatíte i škodu na cizím vozidle. Následně budete ještě sankcionování pokutou, a pokud nadýcháte více jak jednu promile, dopustili jste se trestného činu a budete mít potíže s úřady. Nejhorší variantou je, jestliže při tom ještě někoho zraníte. Další výlukou je samostatné poškození pneumatik a ráfků. Když píchnete pneumatiku, zaplatíte její opravu. Naše autopůjčovna disponuje vlastním pneuservisem, takže tato oprava vás bude stá něco kolem stokoruny, což není žádný velký výdaj.