Neviditelné pokuty v modrých zónách komplikují život řidičům i autopůjčovnám

Parkování v Praze nebylo nikdy jednoduché. Od té doby, co se začaly množit modré zóny, kde mohou parkovat jen místní se situace pro mimopražské řidiče ještě ztížila. Modré zóny už platí na Praze 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9. Od podzimu 2020 se připojuje Praha 10. V průběhu času si jednotlivé městské části přidávají další oblasti do tohoto systému. Potíž je v tom, že pravidla v těchto zónách nejsou stejná. Jednotlivé úřady si je mohou totiž upravovat dle vlastních preferencí.

Co platilo včera nemusí platit dnes

značka

V Praze 4, 5, 6 a 8 platí modré zóny od pondělí do pátku od 8:00 do 20:00. Mimo tuto „pracovní dobu“ zde můžou zaparkovat všichni řidiči zdarma. Oproti tomu v Praze 1, 2 a 6 modré zóny platí od pondělí do neděle stále kromě ranní dvouhodinovky od 6:00 do 8:00 hodin. Tyto ranní volné hodiny jsou pravděpodobně vyhrazeny pro zásobování a vysazení dětí u školy. Aby toho nebylo málo kromě modrých zón můžeme v Praze narazit na hodně rozšířené fialové zóny a zbytky oranžových zón. Dalším problémem je to, že pravidla si jednotlivé městské části upravují podle svého a občas je změní. Například Praha 3 změnila podmínky již dvakrát a v současnosti platí zóny od neděle od 17:00 do pátku 17:00 hodin.

Kdo si nastudoval podmínky ve své oblasti, měl by pečlivě kontrolovat značky umístěné na začátku ulice. Změnu nikdo nikde neprezentuje a je přepsána opravdu z hodiny na hodinu. Pokuta za neoprávněné stání v modré zóně je v současnosti 500 Kč.

Na fialových zónách bez zaplacení nezastavujte

Fialové zóny jsou určeny pro návštěvníky Prahy a musí se na nich v určitou dobu platit. Zdarma jsou většinou o víkendu a v noci (jen někde). Pokud na fialové zóně jen na chvilinku zastavíte a nezaplatíte v době, kdy se tam platit musí a zároveň vás vyfotí auto s kamerami na střeše, pokutu 500 Kč máte jistou. Je to úředníky uzpůsobeno kvůli tomu, že auto s kamerami na střeše nemůže čekat, jestli během chvilky odjedete nebo ne. Ono prostě projíždí a fotí.

V autopůjčovnách se zvýšila agenda pokut

Nejen řidiči, ale i autopůjčovny v Praze řeší pokuty stále častěji. Výzvy k uhrazení určených částek totiž chodí do jejich kanceláří. Ti následně kontaktují klienty, kteří pokuty uhradí. V současnosti totiž platí odpovědnost provozovatele za dopravní přestupky, takže veškerá zodpovědnost je na majitelích autopůjčoven. Pokud klient zaplatit odmítá, v soudním řízení se mu to často prodraží. Důkazy ležící v autopůjčovně jsou zcela zřejmé.

Často se stává, že si zákazník nevědomky najde místečko na parkování na místě, kde to není dovoleno. Městský strážník v dnešní době rozdává pokuty tak, že o tom ani nevíte. Lístečky za stěračem jsou minulostí a dokud nedorazí výzva, většinou po pár měsících, tak vůbec nevíte, že jste nějakou pokutu dostali. To samé se děje v modrých zónách, pokud vás vyfotí Eltodo auto s kamerami na střeše. Můžete mít na kontě klidně padesát přestupků a nevíte nic. V tu chvíli nezbývá nic jiného, než sloučení pokut.