Rozšiřování parkovacích zón v Praze

Vytlačovací akce motoristů je chaotická

Praha se snaží o to, aby na území širšího centra neparkovali přespolní návštěvníci a nezabírali místa místním obyvatelům. Problémy to přináší v současné době úplně všem motoristům, jelikož tato akce je organizovaná velice chaoticky a nemá jakýkoli řád. Místním motoristům se zdražila bez udání důvodu parkovací karta ze 700 Kč na 1 200 Kč (karta na druhé auto je za 12 0000 Kč na třetí stojí 30 000 Kč). Přitom se úředníci vychvalovali, že tato akce je v zájmu místních, kteří mají právo parkovat před svým domem. A hleďme, kam jsme se dostali. Právo zaparkovat před domem máme, musíme si za to ale pěkně zaplatit. Druhý problém je ten, že místečko na zaparkování nám nikdo negarantuje, takže občas kroužíme okolo bloku jako za starých časů, s tím rozdílem, že tenkrát jsme za to nic neplatili.

Není Pražák jako Pražák

Pokud mám koupenou parkovací kartu pro Prahu 2, nemůžu s ní parkovat o pár metrů dále na Praze 3. Tato absurdita je nepochopitelná. Praha je Praha a měla by se vydávat parkovací karta pro celé její území. Pokud tedy popojedu, musím zaparkovat na parkovacím automatu a zaplatit 40 Kč za hodinu parkování. Když mě přistihne městský policista, který je tu pro mé bezpečí, dostanu pokutu za dopravní přestupek. V současné době jsou parkovací zóny na Praze 1, 2, 3, 5, 6, 7 a 8. Připravují se na Praze 4 a 9. Další potíž je v tom, že pro každou městskou část platí jiná pravidla. To co platí na Praze 2, neplatí na Praze 5. Na Praze 5 například jsou parkovací zóny zdarma pro všechny od 20:00 do 8:00 ve všední dny a celý den v sobotu a v neděli. Takovéto potěšení nemají motoristé ani na Praze 2 ani na Praze 3. Pokud půjčíte někomu svoje vozidlo ručíte dle nových zákonů za to, aby dodržoval dopravní předpisy, říká se tomu odpovědnost provozovatele vozidla.

Různé barvy parkovacích zón

Nejčastěji se setkáte s modrou parkovací zónou. Tam, kde jsou namalovány modré čáry na ulici, můžou parkovat bez omezení místní motoristé, kteří k tomu mají oprávnění od úřadu. Za určitých podmínek a za určitý obnos zde mohou parkovat i přespolní. Oranžová zóna je obyčejné placené parkoviště. Zelená zóna je také placené parkoviště, které se má v budoucnu změnit na oranžovou. Platba probíhá v automatu, který je na místě. Nové automaty na Praze 5 jsou ovšem tak složité, že je velkým oříškem tam něco zaplatit. Terminál automatu připomíná řídící panel atomové elektrárny. Další barvu, na kterou můžete v Praze narazit je fialová. Ta se jmenuje smíšená. přes den funguje pro přespolní jako placené parkoviště s automatem, přes noc zde můžou nájezdníci stát zdarma. Místní na této zóně mohou parkovat bez omezení.